PTTK im. Józefa Piłsudskiego

schronisko

HISTORIA

Pierwsze projekty budowy schroniska pojawiły się w 1928 wśród działaczy Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Krynicy. W drugiej połowie grudnia 1934 schronisko zostało częściowo ukończone i oddane do użytku turystów. Pierwszym gospodarzem został Jan Kamyk. Obiekt dysponował bufetem i 60 miejscami noclegowymi: 30 miejscami na łóżkach w 14 pokojach oraz 30 miejscami na pryczach w dwóch salach zbiorowych.

zdjęcie kolorze sepii, lata czterdzieste, widać ludzi siedzących przy stolikach w drewnianym schronisku

W 1943 schronisko i cały majątek Kamyków przejął pełniący funkcję burmistrza Krynicy Rudolf Mickler. W czerwcu 1944 polscy partyzanci rozbroili przebywających w obiekcie Niemców oraz zabrali całą żywność i koce. Po tej akcji Mickler zamknął i opuścił schronisko. 18 października 1944 Niemcy przeprowadzili obławę na partyzantów, w ramach której podpalili budynek schroniska.

historyczne zdjęcie kobiety stojącej na szczycie jaworzyny na nartach, w tle góry

Po II wojnie światowej miejscowi działacze PTT postanowili odbudować schronisko. Z braku środków urządzili tymczasowy schron turystyczny o nazwie „Sarenka”, który powstał na fundamentach dawnego budynku gospodarczego. Posiadał on jedną izbę, świetlicę i małą kuchnię. Schron szybko okazał się za mały. W 1960 oczyszczono stare fundamenty i piwnice, na których postawiono parterowy, drewniany budynek z 20 miejscami noclegowymi. Dotychczasowy schron wykorzystano później na potrzeby Ośrodka Kultury Turystyki Górskiej PTTK na Jaworzynie Krynickiej. 
W latach 90. XX wieku dokonano kompleksowej przebudowy schroniska – miała ona na celu poprawienie komfortu noclegów oraz zwiększenie bezpieczeństwa nocujących. Ze starego schroniska zostały tylko fundamenty. Budynek otwarto ponownie 22 czerwca 1997. Posadowiony jest na wysokich, kamiennych fundamentach. Ściany parteru obłożone są kamieniem, natomiast piętro wykonane zostało z drewna. W 2011 do istniejącego obiektu, od strony północno-zachodniej, dobudowano przeszklony taras widokowy.

historyczne zdjęcie schroniska
historyczne zdjęcie drewnianego schroniska Jaworzyna
Zdjęcie historyczne - Schronisko Jaworzyna

DZISIAJ

Naszą misją jest stworzenie koncepcji przeżywania wolnego czasu w harmonii ze sobą oraz otoczeniem, edukowania, a także rozwijania kompetencji poprawiających jakość życia. Jesteśmy tutaj tylko i wyłącznie z pasji i dlatego, że chcemy tak żyć i Wam służyć. (Marge - gospodyni schroniska od 2022 roku)

kobieta w kolorowym turbanie i okularach

WOLNE TEMPO

Dążymy do stworzenia atmosfery sprzyjającej wolnemu tempu życia, gdzie nasi goście mogą odłączyć się od szybkiego tempa codziennego życia, zanurzyć się w przeżywaniu. Organizujemy rożnego rodzaju formy spokojnej rekreacji, umożliwiając ludziom cieszyć się chwilą oraz odkrywać piękno górskiego krajobrazu.

mały chłopczyk idzie borem i lasem z czarnym psem
dwóch roześmianych mężczyzn siedzi na przyczepie i trzyma jedzenie

ZRÓWNOWAŻONY STYL ŻYCIA

Schronisko pełni rolę przewodnika w kierunku zrównoważonego stylu życia, promując proekologiczne praktyki wśród personelu, odwiedzających i społeczności lokalnej. Zachęcamy do minimalizowania śladu ekologicznego, stosowania odnawialnych źródeł energii oraz przestrzegania zasad ekologicznego konsumpcjonizmu. W pracy przestrzegamy zasad sprawiedliwego handlu opartych na: uczciwej cenie za produkty, sprawiedliwych płacach i odpowiednich warunkach socjalnych oraz przejrzystości, uczciwość i szacunku w relacjach handlowych.

małe dziecko siedzi na kładzie zimą

KONTAKT Z PRZYRODĄ

Nasza misja obejmuje także budowanie głębszego związku między ludźmi a przyrodą. Poprzez edukację ekologiczną, wycieczki przyrodnicze i warsztaty, inspirujemy do poznawania i szacunku dla górskiego ekosystemu. Pragniemy, aby nasi goście doświadczyli pełni uroku otaczającej przyrody.

JK logo
komfort w sercu natury
WAŻNE

e-mail: rezerwacja@schronisko-jaworzyna.pl

Stworzone przez JAK LEKKO

KONTAKT

Schronisko Górskie PTTK im. Józefa Piłsudskiego

1050 m n.p.m.

GPS 49°42′50″N 20°89′38″E

Tel: 514 487 740 
(w sprawie rezerwacji telefon czynny od 16:00 do 19:00)

SPOŁECZNOŚCI